Kolik pohlaví? Kolik rodičů?

Byl to krásný uspořádaný svět, každý byl od narození do smrti buď mužem, nebo ženou. Každý měl jednoho tátu a jednu mámu. Možná nebyl otec znám (nebo jen nebyl zapsán do matriky), u nalezence nebyla známa ani matka – ale všichni věděli, že tu jeden táta a jedna máma museli na začátku být. V poslední době je ale tohle všechno zpochybněno.

Pohlaví

Změny pohlaví

Pohlaví si dnes mohou změnit muži (předělávkou na ženy) i ženy (předělávkou na muže). To znamená, že v matrice narozených, oddaných a zemřelých mohou být různé údaje!

Neurčené pohlaví

Australský soud přišel v roce 2013 s jen těžko uvěřitelným verdiktem. Na žádost padesátiletého aktivisty ze Sydney uznal neexistenci výhradně muže nebo ženy, neboť on se necítí být ani jedním z toho. Díky tomuto precedentu tak Australané mohou nově při styku s úřady na rodných, úmrtních nebo oddacích listech uvádět jako své pohlaví nejen „muž“, nebo „žena“, ale i „neurčené pohlaví“. Vzhledem k tomu, že příslušnost k neurčenému pohlaví může občan zjistit až v dospělosti, opět se mu může lišit záznam o pohlaví v matrice narozených, oddaných a zemřelých.

Rodiče

Tři rodiče jediného dítěte

Tak tohle je zase francouzská specialita – nápad, že pokud nemohou manželé počít dítě přirozenou cestou a dítě z oplodněného vajíčka donosí náhradní matka, bude nejlepší do matriky zapsat jména otce, jeho manželky a náhradní matky.

„Rodiče“stejného pohlaví

Homosexuální páry si osobují stále větší práva, asi vrcholem je požadavek, aby byli jako rodiče zapsáni jen partneři, kteří budou dítě vychovávat, tedy stav jako při plné adopci.

Příjmení

Po kom má dnes dítě příjmení?

Po staletí se do matrik ani příjmení dítěte nezapisovalo. Taky proč – pokud byli zapsáni oba rodiče, bylo příjmením dítěte otcovo příjmení, pokud byla zapsána jen matka, tak mělo dítě samozřejmě její příjmení. Příjmení se zapisovalo – a bylo to nutné – jen u nalezenců (vzpomínáte na Jana Tleskače z Foglarovy Záhady hlavolamu?).

Ale dnes, zvláště díky spoustě dětí narozených mimo manželství, je třebapříjmení jednoho z rodičů u dítěte uvést. Je zajímavé, že muži, kteří společný život bez uzavření manželství vychvalují jako nejlepší formu soužití, si obvykle přejí, aby neslo dítě právě jejich příjmení.

Přechylování příjmení u dívek

To je ten problém, jestli mají mít manželky u svého příjmení příponu -ová (nebo alespoň -á). Dají se o tom popsat celé stránky a různí autoři horují tu pro českou, jindy pro anglosaskou variantu (o ostatních jazykových kulturách se raději nezmiňujme). Zásadní problém je, že v obou kulturách lze chápat vlastní variantu jako variantu vyjadřující rovnoprávnost ženy. Anglosaská varianta vyjadřuje rovnoprávnost tím, že má žena stejné příjmení jako muž. Česká varianta vyjadřuje svébytnost ženy tím, že otrocky nepřejímá příjmení muže. Potom dělejme soudce.

Je pravda, že česká verze některé věci v češtině vyjasňuje. To jsou ty věty jako „Ivanovič porazila ve třech setech Jankovič“, kde není jasné, kdo vlastně vyhrál (u věty „Ivanovičová porazila ve třech setech Jankovičovou“ to jasné je, podobně jako u „Ivanovičovou porazila ve třech setech Jankovičová“).

Z toho všeho plynu, že ať už dcera dostane jakékoli příjmení, je třeba je do matriky zapsat…

Programátoři, třeste se!

Desítky využívaných programů pro zpracování rodokmenů pracují se shodným datovým modelem:

jedno dítě – jeho jeden otec, jeho jedna matka.

Ukažme si to na známém programu MyHeritage – zobrazení je velmi přehledné, muži i ženy mají svou barvu a své umístění (otec je vždy vlevo, matka vpravo).

2017-03-06 Kolik pohlaví - kolik rodičů

Toto se má kvůli shora popsaným novinkám změnit? Znamenalo by to naprosto zásadní změny v programech. A to už v datových modelech, které by se měly změnit následovně:

jeden člověk – jedno ze tří pohlaví, které se navíc může v čase měnit (tedy měla by být naprogramována tabulka „pohlaví od- do“) – a pro jistotu možná rovnou naprogramovat libovolný počet pohlaví, bůhví, na co ještě ve světě přijdou,

jedno dítě – dva až tři rodiče (každý z nich může mít libovolné pohlaví) – pro jistotu možná naprogramovat libovolný počet rodičů.

Hodnocení

Jsou popsané změny k lepšímu – jsou pokrokem? Nebo jsou příznakem úpadku civilizace – ztrátou identity? Odpovězme si každý sám…